Horasan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği


  İletişim : 0216 338 61 94

20 YAŞ DİŞİ VE DİŞ ÇEKİMİ

Bir çok insanın en büyük korkusu diş çekimi sırasında yaşayacağı acıdır fakat artık günümüzde modern anestezi yöntemleri sayesinde bu korku son derece gereksizdir.

Bir insanın doğal kendi dişinin çekilmesi başvurulacak en son uygulama olmalıdır. Öncelikle sorunlu dişi çekmek yerine o dişi kurtaracak tedavi yöntemleri uygulanabiliyorsa ve hastanın kendi dişini kullanabilmesi sağlanabiliyorsa o tedavilere başvurulmalıdır. Dişin kurtarılması için çok geç kalınmış bir aşamadaysa ve diğer tedavi yöntemleri dişi kurtarmayacaksa diş çekme bir seçenek olabilir.

En çok çekilen diş ağzımızda en son çıkan 20 yaş dişi olarak bilinen dişlerdir. Bazı insanlarda yirmi yaş dişi hiç çıkmayabilir ki genelde günümüzün genç neslinde 20 yaş dişine çok daha az rastlanmaktadır. Sonradan çıkan 20 yaş dişi bazı insanlarda çene kemiğinde kendisine güzelce yer bulabilir o zaman hiç sorun yaratmaz ve diğer dişler gibi kullanılabilir çekilmesine gerek kalmaz, fakat çoğumuzda durum ne yazık ki böyle değil.

Çene kemiğinde kendisine yer bulamayan 20 yaş dişi, diğer dişleri itebilir ve şeklini bozabilir, dayanılmaz ağrılara sebep olabilir yada gömük bir şekilde diş etinin altında kalabilir. Gerekli durumlarda bu dişlerin çekilmesi diğer dişlerimizin sağlığını korumamız için ve hayatımızı zindan eden ağrılarımızdan kurtulmamız için şarttır.

Eğer 20 yaş dişinizle ilgili sorun yaşadığınızı düşünüyorsanız çok geç olmadan mutlaka diş doktorunuzdan randevu alınız.