Horasan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği


  İletişim : 0216 338 61 94

İMPLANT TEDAVİSİ

Hemen hemen herkes hayatı boyunca belki bir tane, belki birkaç tane dişini kaybeder. Ya da bütün dişlerini kaybedebilir. Unutulmaması gereken nokta dişlerimizin hayati önemidir. Diş kayıpları çiğneme bozukluklarına bunun beraberinde bir çok mide ve sindirim sistemi rahatsızlarına, diğer sağlıklı dişlerimizin yer değiştirmesine, yüz orantımızın bozulmasına ve hatta konuşma bozukluklarına yol açabilir.

Kaybedilen dişleri yerine koymanın en modern yolu implant yöntemidir.

İmplantalar ağızdaki eksik dişlerin yerine konması amacı ile çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplantın yerleştirilmesinden sonra 3 ve ya altı ay içerisinde üzerine kaplaması yerleştirilerek tedavi tamamlanır.

İmplantlar hakkında yanlış bilinen unsur bilgi vardır. 

  • Bunlardan ilki implantların çok ağrılı olduğudur.

Modern anestezi yöntemleri  doktorlara ve hastalara sağlıklı ağrı kesici özellikleri ile yardımcı olur.

  • İkinci yanlış bilinen unsur ise implant prosedürünün son derece travmatik olduğu ve iyileşme sürecinin son derece uzun olduğudur.

İmplantı yerleştirmek 20 ila 40 dk arasında sürer.  Prosedürden sonra oluşabilecek rahatsızlık birkaç gün içinde geçer. Uygulama sonrası diş hekiminiz tarafından önerilecek ilaçlarla rahatsızlık minimum düzeye indirilir.  BU minimum düzeydeki ağrıya katlanmak implantın sağlayacağı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda katlanılabilir..

 

  •  Üçüncü yanlış bilinen unsur ise implantların vücut tarafından kabul edilmediğidir.

İmplantın materyali titanyumdur. Titanium biolojik yapımıza uygun bir maddedir ve implant tedavilerinde vücudun bu materyali reddetme oranı, operasyon esnasında ki sterilizasyon işlemi ve kaliteli ürün kullanılması halinde  %2dir. Bağışıklık sistemimiz titaniumu yabancı madde olarak tanımaz ve kemik içi dokuya %98 oranında sorunsuz bir şekilde yerleşir.

 

  • Bir diğer yanlış bilinen unsurda İmplantların son derece pahalı olduğu yönündedir.

Evet implant belki yaptırabileceğiniz en ucuz tedavi yöntemi değildir. Fakat diğer uygulamalar için, ağızda yer alan sağlıklı dişlere de müdahale etmek gerekir. İmplant uygulaması için ise diğer sağlıklı dişlerinize hiçbir uygulama gerekmez. Köprü uygulamalarının %40’ı  5-6 yıl içinde yenilenme ihtiyacı duyar.  İmplantalar ise amacını kişinin hayatının sonuna kadar yerine getirmektedir. Bu durumda implant uzun vadede diğer tüm tedavilerden daha hesaplı bir uygulamadır. İmplantaların kullanımı protez ve köprülere göre çok daha rahattır ve yaşam kalitenizi düşürmezler.

 

İmplantın sizin için doğru bir tedavi şekli olup olmadığına karar verebilecek kişi diş hekiminizdir.