Horasan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği


  İletişim : 0216 338 61 94

Dişlerimizin büyüklüğü eğer çenemizin büyüklüğü ile uyumlu değilse dişler birbirlerini iterek çapraşık dizilirler. Bu bozukluğu düzeltmek ve dişleri olması gereken yere getirmek için uygulanan tedavi ortodontik tedavidir.

Bu hem estetik bir sorun olmanın yanı sıra aynı zamanda fonksiyon olarak da sorun yaratan bir unsurdur ve tedavi edilmesi en doğru seçenektir.

Ortodonti tedavisi genelde çocuklara yakıştırılan bir tedavi sürecidir fakat dişlerin çapraz dizilimini düzeltmenin bir yaşı yoktur ancak çenelerin önde olması ya da geride olması gibi iskeletsel bozukluklar 12 yaşından önce düzeltilmelidir.

Tüm çocukların 7 yaşından önce bir ortodonti muayenehanesinden geçmesi ve uzman bir doktor tarafından oluşabilecek problemlerin ön görülmesi izlenecek en doğru yoldur.

Yaşı büyük olan ve ortondik tedavi gerektiren hastaların ilk endişesi braket dediğimiz tellerle çocuk gibi görünme korkusudur. Yalnız gelişen teknolojilerle birlikte artık braketler dişlerin arka yüzeyine sabitlenebilir şeffaf plaklar porselen braketler gibi seçeneklerle kimseye çaktırmadan dişlerinizin bozuk dizilimini düzeltebilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Önemli Unsurlar:

  • Çapraşık dişler estetik açıdan kişinin kendine ve gülümsemesine olan güvenini kaybetmesine yol açabilir. Tek sorun bu da değildir, çapraşık dişler temizlenmesi zor alanlar yaratır ağız içinde bu da çürüklere yol açar ve diş sağlığımızı tehdit eder.
  • Eğer ortodonti sorunu olan bir yetişkinseniz diş kaybına uğramadan önce ve gelişmiş yöntemlerle bu soruna çözüm bulmak ilerde yaşayabileceğiniz diş kaybı sorunlarını önlemede atılacak en büyük adımdır.
  • Çocuk sahibi bir anne ya da baba olarak mutlaka ama mutlaka çocuğunuzu 7 yaşından önce bir ortodonti muayenesinden geçirmeli ve bir sorun var ise yolun başında önleminizi almanızı tavsiye ederiz.

Ortodonti tedavisinin sizin için en uygun tedavi yöntemi olup olmadığına karar verecek kişi uzman Diş Hekiminizdir.