Horasan Ağız Ve Diş Sağlığı Polikliniği


  İletişim : 0216 338 61 94

PEDODONTİ- ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Pedodonti doğumdan ergenlik çağının sonuna kadar ağız diş sağlığı ile ilgili problemleri inceleyen bilim dalıdır.

Bazı insanlarda oluşan diş hekimi fobisinin en büyük sebepleri arasında çocuklarında yaşadıkları diş hekimi travmaları ve acılar yer almaktadır. Diş hekiminin diş koltuğuna oturan bir çocuğa yaklaşımı, o çocukla kurabildiği iletişim çok önemlidir. Bu iletişimin doğru düzgün sağlanmadığı durumlarda o çocuğu diş hekimi konusunda hayatı boyunca yaralayabiliriz.

Çocuklarımızda süt dişlerinin sürülmesinden başlayarak kalıcı dişlerin çıkmasına kadar geçen süreçte diş sistemi bir çok evreden geçer.

Çocuğumuzun sağlıklı bir ağza sahip olması için bu evrelerin her birinin kontrolünün yapılması potansiyel sorunların daha bu evreler tamamlanmadan önüne geçilmesi büyük önem taşır.

Dişlerin dizim bozuklukları, bunların önlenmesi ve takipleri, süt dişlerinin ve kalıcı dişlerinin çürüklerinin önlenmesi için bir takım tedavilerin uygulanması ve bu tedavilerin çocuklarımızla doğru iletişim kurularak, korkuların telaşların önüne geçilerek uygulanması gereklidir. Unutmayın yetişkin bir bireyin sağlıklı ağız vediş yapısının temelleri bu süreç içinde atılır. Bu süreç içinde yapılacak doğru tedaviler kişinin ilerleyen senelerde yaşayabileceği potansiyel acı ve sıkıntıların önüne geçecektir. Çocuklarımızı bu sıkıntılardan korumanın en iyi yolu da onlarla doğru şekilde iletişim kurabilecek uzman diş hekiminizin olmasıdır.